Presbyopie

31.10.2019

Presbyopie - českým názvem "stařecká vetchozrakost" - je oční vada, která se objeví u každého člověka ve vyšším věku jako projev přirozené degenerace nitrooční čočky. První příznaky presbyopie se objevují přibližně kolem 45. roku věku. 

Nejedná se o oční vadu v pravém smyslu slova, ale spíše o přirozený důsledek stárnutí organismu.

V nitrooční čočce se usazují látky, které snížují její pružnost. Oko pak při pohledu na blízko není schopno zaostřit a je třeba posunout pozorovaný předmět dále. Návštěva lékaře se většinou odkládá až na dobu, když už nestačí délka rukou - proto se také presbyopii přezdívá "nemoc krátkých rukou".Doba nástupu obtíží závisí hlavně na tom, jaký je zrak před jejím vznikem.

U hypermetropů se projevují obtíže dříve a lidé si chodí pro brýle "na čtení" v relativně mladém věku.

Od jistého věku potřebují brýle na čtení i lidé s "normálním zrakem", kteří doposud brýle nenosili. U myopů se projevuje tato komplikace nejpozději. Ve stáří se jim zdánlivě zlepší zrak a na blízko si svoje dosavadní brýle sundavají. Jako ostatní, ale časem potřebují i oni brýle nejen na dálku.

Způsoby korekce presbyopie

Existuje mnoho různých řešení pro korekci do blízka:

Brýle určené na jednu vzdálenost - brýle je potřeba často nasazovat a sundavat a navíc neřeší tzv. střední vzdálenost (práce s počítačem, mobilní telefon, tablet, vaření, regály v obchodech.. ) a často je potřeba mít u sebe dvoje, nebo i troje brýle.
Bifokální brýle - kombinují dvě brýlová skla s rozdílnou dioptrií do jedné. Jsou známé jako "bifokály". Neřeší vidění na střední vzdálenost (práce s počítačem, mobilní telefon, tablet, vaření, regály v obchodech.. ).

Brýle na střední vzdálenost - bývají také označovány jako pracovní brýle nebo brýle k počítači. Kromě části pro vidění do blízka obsahují i část pro vidění na střední vzdálenost (počítač, vaření, celá plocha pracovního stolu, regály v obchodech..). Skvělé a pohodlné pracovní řešení. Naprosto ergonomické. Jeho jedinou nevýhodou je, že do dálky je třeba brýle sundávat.

Progresivní brýlová skla (tzv. multifokály) - jsou konstruovány jako sklo s postupnou změnou ohniska, kdy se při pohledu nahoru a dolů a pouhým pohybem hlavy mění dioptrie. Nositel brýlí si tak "zaostří" na požadovanou vzdálenost.